Retro štýl v interiéri – ako zariadiť retro interiér?

Retro interiér

Súčasná móda v interiérovom dizajne je veľmi rôznorodá. Možno prijať, že ide o pozitívny jav, vďaka ktorému sa každý môže cítiť dobre v miestnostiach zariadených vo svojom obľúbenom štýle. Súčasné aranžmány veľmi často spájajú moderné riešenia so starými prvkami a vytvárajú tak populárny retro štýl. Jeho jedinečné kombinácie dobre fungujú ako v činžiakoch alebo moderných bytoch, tak aj v rodinných domoch, čo možno úspešne zdôrazniť na fasáde a bezprostrednom okolí domu. Aké sú vlastnosti retro interiérov a ako môžete získať originálny efekt vo svojom vlastnom interiéri?

Vlastnosti charakteristické pre retro štýl

Retro štýl nemá rád nádheru. Nenápadné interiéry odkazujú na minulosť a nesú stopy povojnovej moderny. V moderných retro aranžmánoch zohráva najdôležitejšiu úlohu nábytok a doplnky. Ich vzhľad je silne spojený s 50., 60. a 70. rokmi 20. storočia. Parketová podlaha s dreveným povrchom je najlepším pozadím pre zariadenie. Často usporiadaná do vzoru rybej kosti dodáva jedinečnú atmosféru. Steny zasa dokonale odrážajú vtedajšiu dobu, ak sú pokryté vzorovanými tapetami. Charakteristickou náhradou môže byť aj prekrytie steny štruktúrnym povrchom alebo staršou tehlou. Aby odrážali ducha minulých čias, retro interiéry sú vybavené mohutným, masívnym nábytkom so šikmými a malými nohami. Hlavným materiálom je dyhované drevo. Výrazným trendom v retro štýle je aj čalúnený nábytok s fantazijnými, odvážnymi vzormi a farbami. Dominantnými farbami sú hnedá, červená, žltá a zlatá, ako aj tlmené zelené alebo modré farby. Takmer každá izba v retro štýle by mala byť zdobená hustými a ťažkými závesmi.

Odvážna obývačka v retro štýle

Pri hľadaní inšpirácie pre zariadenie obývačky sa oplatí navštíviť starožitníctvo, kde nájdete skutočné skvosty minulosti. Jednoduché komody, stolíky či kreslá, ale aj staré rádiá, hodiny či zrkadlá, ktoré interiér zútulňujú a dodávajú mu charakter. Gramofón nachádzajúci sa v podkroví dokáže vytvoriť jedinečnú atmosféru. Retro obývacia izba by mala byť osvetlená krásnymi lampami s veľkými látkovými tienidlami v oranžových odtieňoch. Kombinácia béžovej farby na stenách s výraznými akcentmi, ako je napríklad červená alebo horčicová na dekoráciách alebo čalúnení kresiel, vytvorí odvážny aranžmán v modernom vydaní.

Retro a vintage v celom dome

Retro interiéry v súčasných aranžmánoch nevyzerajú ako babkine izby na fotografiách. Ide o štýl, v ktorom sa mieša moderný štýl s vintage prvkami. Starý, ušľachtilý nábytok dodá dušu každému interiéru. Z tohto dôvodu stojí za to zistiť, že vintage kuchyňa je skvelý nápad. Kuchynský nábytok s efektom starého, rezaného dreva je základom projektu. Klímu vylepšia poháre v kovových košíkoch a iné drobné doplnky. Zariadiť sa dá aj retro kúpeľňa a základom môže byť terazzo, ktoré sa vrátia v osvieženej podobe. Osvedčí sa aj zaujímavá, malá mozaika. Pridaním štylizovaného zrkadla v zlatom ráme a atmosférického osvetlenia je možné dosiahnuť harmóniu so zvyškom domu zariadeným v retro štýle.

Tiež by vás mohlo zaujímať