Dekorácia stien maľbami a potom obrazmi sprevádza ľudstvo od prehistorických čias. Tým to potvrdzujú Altamira a Lascaux, kde boli objavené naskalné kresby vykonané pravekým človekom, ktoré prenášali na stenu jaskyne realistické obrazy zvierat – starostlivo a dynamicky, ako aj zjednodušené a geometrické zobrazenie ľudských postáv. A aj keď maľba na stene mala iný cieľ než len estetický, ukazuje to, že je to jedna z najzákladnejších a najstarších potrieb človeka, ktoré presahujú tie základné spojené s existenciou.
Reprodukcie obrazov ako ozdoba obývacej izby a spálne
Dokončenie rekonštrukcie, zmena usporiadania obytného priestoru alebo len zmena nábytku inšpiruje k nákupu detailov s čisto estetickým zameraním. Medzi nimi patria určite obrazy, ktoré vyplňujú prázdne steny. Každý z nás má však iný estetický cit a iné potreby. Preto je tak fascinujúce sledovať individuálne voľby.
Veľkú skupinu spotrebiteľov tvoria milovníci svetového maliarstva, slávnych umelcov, ktorí stvorili rozpoznateľné diela, ktoré vstúpili do kanónu svetového maliarstva. Zvyčajne sú tieto diela aj tými, ktoré dosahujú najvyššie alebo rekordné ceny na aukciách, a tým sa stávajú predmetom túžby.
Aké reprodukcie obrazov najčastejšie kupujeme?
Najväčšiu popularitu majú vždy reprodukcie obrazov známych maliarov, tých, ktorí popularizovali svoje diela médiá a história ich života. Najmä teraz, keď digitálna tlačová technológia umožňuje presun obrázkov na plátno a tak ich ešte viac uvádza do reality. Najčastejšie si objednávame reprodukcie obrazov na plátne takých umelcov ako Claude Monet, Vincent van Gogh, Henri Matisse, Vasilij Kandinskij, Edgar Degas, Jan Vermeer, Paul Cézanne. Zvlášť obľúbené sú práce impresionistov, ktoré rozžiaria byt jemnými farbami a svetlom. Skvele sa hodia do interiérov v klasickom alebo glamúrnom štýle.
Reprodukcie obrazov Kandinského prinášajú do každého priestoru magiu a ilúziu. Sú to obrazy, ktoré sa dokonale hodia k výzdobe spálne, ktorá je zvyčajne jemná a jemná. Veľmi často môžeme vo spálňach vidieť reprodukcie obrazov Edgara Degasa. Jeho divadelné interiéry a tancujúce alebo cvičiace baletky dodávajú priestoru ľahkosť a individualitu. Podobne Henri Toulouse-Lautrec zachytáva temné interiéry parížskych kaviarní.
Nie všetci však preferujú figurálne maľby alebo efektné krajiny. Pre nich firmy zaoberajúce sa tlačou obrazov na plátno pripravujú ponuku napríklad kubistického, abstraktného alebo symbolického maliarstva. Picasso, Mondrian, Kandinskij alebo Malevič sú maliari, ktorých diela sa hodia do moderných interiérov a sú v súlade s súčasnými kompozičnými očakávaniami.
Reprodukcie obrazov známych maliarov nielenže zvyšujú kvalitu interiérovej aranžácie, ale budujú aj atmosféru, sú predmetom rozhovoru, dodávajú priestoru chuť a jedinečnú atmosféru.