Na to, aby sme opravili alebo postavili nový starý dom, môžeme mať veľa pohnútok, či už citových alebo estetických. Väčšinou sú to však dôvody pragmatické, ktoré nás ťahajú na vidiek, do miest, ktoré poznáme z detstva, z čias našich prázdnin. Kľud, príjemné prostredie, rodina, dedinské prostredie, ktoré vedia oceniť len tí, čo vedia porovnať život v meste a na dedine. Určite je príjemnejšie posadiť návštevu na slnkom zaliaty dvor, ako do malej obývačky pred prihlúplu televíziu. Určite je lepšie ísť na prechádzku po dedinskej ulici, kde sa môžeme s každým pozdraviť a kde o každom niečo vieme, ako po meste, kde kamkoľvek musíme ísť autom a cieľ našej cesty je rovnako ponurý ako miesto, kde bývame. Výhody, ktoré má vidiek sú každému jasné, pokúsim sa však vysvetliť, prečo je dom ľudovej architektúry príťažlivejší a lepší ako čokoľvek, čo prišlo po ňom v podobe manzardových domov z päťdesiatych rokov, alebo hrôza, ktorá prišla po nich v podobe „televíznych“ domov a domov pod značkou Spiška a kol.
Situovanie domu
Domy stavali vždy na slnečnej strane smerom na juh. Ak to je niekde naopak, tak len v spoločnom dvore, ktorý bol krátky. Domy sa stavali na hranicu pozemku, to jest z dvora sa nikdy neubralo. Je mi záhadou, kto a kedy prišiel s nezmyselným predpisom o vzdialenosti troch metrov od susedného pozemku. A tento nezmysel sa dostal aj do stavebného zákona.
Pôdorysné usporiadanie domu.
Pôdorys domu bol jednoduchý a tu platí, že všetko dobré už bolo vymyslené. Pôdorys, kde všetky miestnosti boli orientované do dvora a aj keď vývoj začal pridávať izby a vznikol dom v tvare písmena L , tie zas mali okná okrem na ulicu, aj do dvora. Je to obrovská devíza, lebo z dvora robí najväčšiu spoločenskú miestnosť domu, kde sa po väčšinu roku odohráva všetok život rodiny. Slnko, tento najlacnejší zdroj energie, zohrieva celý dom po celý rok, svieti do každej izby. Neviem, kto do slovenských dedín zaviedol štvorcové pôdorysy a domy postavil do stredu pozemku, čím úplne zničil dvor a miesto slnka nechal kúriť kotly na veľkú radosť monopolov. Nechápem ako môže človek s titulom arch. dnes v starej dedinskej zástavbe, po zbúraní starého domu na okraji pozemku, navrhnúť štvorec do stredu, kde dom svojou plochou zakryje parcelu, miesto dvora nechá trojmetrové pásy od suseda. Okrem toho, že sa tým zníži výrazne kvalita bývania, tak to vyzerá mimoriadne neestetický
Úroveň domu
Najlepšia výška podlahy je jeden schodík nad dvorom. Nič tak neoddelí dom od priestoru ako schody do domu. Výnimku tvorí pavlač, na ktorú sa dostaneme po pár schodoch, pavlač dokáže spojiť dvor s domom. Nemusíme sa báť povodní, ak to je dôvod prečo chceme schody robiť. Vždy, aj v starom Ríme, kde vedeli o kvalite bývania viac ako naši architekti, boli domy bohatej vrstvy v úrovni terénu a vytvárali dvory s miestnosťami do dvora a nie do všetkých strán.
Zbúrať a postaviť nové, alebo opraviť staré?
Pri kúpe starého domu je skutočná cena určená len cenou pozemku a cenou holých múrov a základov, pri odčítaní ceny búracích prác a poplatku za smetisko. Musíme si uvedomiť, že už v domoch starších ako dvadsaťpäť rokov sú vnútorné siete, okná, dvere, podlahy nepoužiteľné a dožívajú. Predchádzajúce opravy dom vždy znehodnotia a z ceny uberú a nie pridajú, ako si to myslia predávajúci. Vždy je lacnejšie kúpiť pozemok a postaviť nový dom, ako opravovať starý. Aj oprava má svoje výhody. Pri oprave môžme postupovať pomaly a dom môžeme využívať napriek rekonštrukcii. Aj keď nie na bývanie, tak aspoň na rekreáciu. Pri postupnej oprave sa vyhneme stavebnému povoleniu, kde sa budú k tomu chcieť vyjadriť všetci, a klásť čo najnezmyselnejšie požiadavky, s dôrazom na platné predpisy. Či už staviame nové alebo opravujeme, vždy je lepšie si práce objednať, ako zvolávať celú rodinu na víkendy. Aby sme nemali pochybnosť o tom, čo chceme a s peniazmi, ktoré na to máme, tak si dáme spraviť projekt s rozpočtom.