Najznámejšie secesné stavby v Barcelone

Sagrada familia barcelona

Secesia je dodnes považovaná za jeden z najzaujímavejších smerov v umení. Tento štýl je nesmierne originálny a pútavý. Secesné obrazy alebo sochy ešte dnes obdivuje množstvo ľudí po celom svete. Bezpochyby si zasluhujú pozornosť aj secesné stavby, ktoré sú veľmi charakteristické. Nie je možné zameniť secesiu s iným architektonickým štýlom.

Čo je secesia?

Secesia je európskym umením štýlu, zaradeným do obdobia modernizmu, pretože sa začal formovať v 80. rokoch 19. storočia a trval až do začiatku 20. storočia. Názov štýlu pochádza z latinského termínu „secessio“, čo znamená odstúpenie alebo oddelenie. Toto slovo ideálne popisuje secesný štýl. Tvorcovia tohto smeru chceli prerušiť staré schémy a hľadať nové formy. Umenia sa chceli oslobodiť od pravidiel a ideálov, ktoré platili v staroveku alebo renesancii. Mysleli si, že diela vytvorené na základe starých pravidiel sú len neúspešnou imitáciou starého štýlu.

Charakteristika secesného štýlu v architektúre

Secesný štýl v architektúre sa objavil v poslednom desaťročí 19. storočia, ale najintenzívnejšie sa rozvíjal od roku 1905. Bežne sa hovorí, že secesia ako architektonický štýl trvala do roku 1925. Tvorcovia tohto smeru chceli vytvoriť niečo úplne nové, bez odkazov na staré štýly. Pre nich boli veľmi dôležité inšpirácie a estetika. V secesných budovách bolo viditeľné asymetria, čo bol spôsob odporu proti bežne prijatým pravidlám v architektúre. Nie len tvar budovy bol asymetrický, ale aj usporiadanie dverí, okien alebo dekorácií. Dekoračné prvky boli nesmierne dôležité. Ornamenty boli bohaté a umelci sa ochotne inšpirovali kultúrami iných krajín, najmä Japonska. Často sa objavovali zdobenia v tvare rastlín alebo zvierat. Okná a dvere boli zvyčajne veľké a široké. Ich zakončenia mali zvyčajne tvar mierne sploštenej klenby. Mnohé secesné pamiatky sa vyznačujú aj svetlými, pastelovými farbami, ako sú biela, béžová, hnedá alebo ružová. Vynikajúcim príkladom môžu byť secesné stavby v Barcelone.

Secesná architektúra v Barcelone

Stavby Gaudího v Barcelone patria medzi najznámejšie secesné pamiatky. Antoni Gaudi bol katalánsky architekt a inžinier, ktorý vytvoril mnoho originálnych a jedinečných projektov. Jedným z jeho najdôležitejších a najznámejších diel je Sagrada Família, známy kostol v Barcelone. Gaudi vytvoril aj také budovy ako Casa Vicens alebo Casa Milà. Slávnym projektom tohto architekta je aj Park Güell, veľká záhrada s množstvom architektonických prvkov, ktorá sa nachádza v severocentrálnom sektore mesta. Skvelým príkladom budovy v secesnom štýle je Palau de la Música Catalana, ktorého tvorcom je Lluís Doménech i Montaner. Secesná architektúra v Barcelone zahŕňa aj také budovy ako Illa de la Discòrdia, štvrť domov na Passeig de Gràcia, Casa Lleó Morera alebo Hospital de Sant Pau.

Tiež by vás mohlo zaujímať